Komerctransporta riepas
  • 6305
  • 0

Komerctransporta riepas

Ar pirmo acu uzmetumu, var šķist, ka komerctransporta riepas neatšķiras no vieglo pasažieru auto riepām. Pat tās uzstādot savam mikroautobusam liksies, ka izskats un gaita ir vienādi. Tomēr pastāv vesela virkne būtisku atšķirību, kas ietekmē riepas triecienizturību, kravnesību un ātrumu ar kādu iespējams droši pārvietoties. 

Komerctransports lielākoties tiek izmantots kravu pārvadāšanai. Uz katru no riepām var gulties līdz pat vairākām tonnām svara, ko vienkārša pasažieru auto riepa nespētu ilgstoši izturēt. Tā sāktu deformēties un ātrāk nodiltu. Tāpēc gumijas maisījums, kas tiek izmantots komerstransporta riepu izgatavošanā, veidots tā, lai varētu izturēt lielākas slodzes pēc iespējas ilgāk. 

Kā vēl vienu svarīgu faktoru var minēt to, ka ja ar vieglajiem pasažieru auto pārsvarā pārvietojas vien pāris desmitus kilometru dienā, komerctransports bieži vien tiek eksplautēts visas darbaddienas garumā. Lai riepas nolietotos lēnāk un būtu izturīgākas pret tiecieniem, un vibrācijām, ar ko ikdienā saskaras mikroautobusu šoferi, veicot neskaitāmas piegādes, komerctransporta riepas ir pastiprinātas ar papildus brekera jeb kordu slāņiem. Tie ir blīvāki un savērpti no lielāka pavedienu skaita. Rezultātā, vieglo kravas auto un mikroautobusu riepas ir par līdz pat 8kg smagākas, nekā vieglo auto riepas.

Komerctransporta riepu apzīmējumi

Komerctransporta riepas var atpazīt pēc apzīmējumiem, kuri tiek izvietoti pēc riepas izmēra. Piemēram, 205/65R16C, kur C pēc Eiropas standartiem nozīmē Commercial. Dažkārt, līdz mums nonāk Amerikas vai Japānas tirgum paredzētas busu riepas. Tās tiek apzīmētas ar  LT apzīmējumu (LT205/60R16), kur LT nozīmē Light Truck un apzīmējums izvietots pirms riepas izmēra. Citas atšķirības starp dažādi apzīmētajām riepām nepastāv un izmantot var abas modifikācijas.

Uz dažiem modeļiem būs atrodams apzīmējums “Reinforced”, kas nozīmē, ka tas ir pastiprināts ar 2-3 papildus kordu jeb brekera slāņiem, lai būtu spējīgs izturēt vēl lielākas slodzes un vēl vairāk triecienu, padarot riepas vēl smagākas. Šādas riepas izvēlas tie komerctransporta īpašnieki, kuru auto tiek maksimāli eksplautēti un bieži pārvadā maksimāli smagas kravas. Kustīgajā attēlā pamanīsiet, ka aiz slodzes un ātruma indeksiem atrodās vēl arī 8PR indekss. Tas nozīmē, ka šim modelim ir veseli 8 brekera jeb kordu slāņi.

Izvēloties riepas komerctransportam, ir svarīgi pievērst uzmanību slodzes indeksam, it īpaši, ja gadās pārvadāt smagas kravas. Riepas ar lielāku slodzes indeksu spēs izturēt vairāk slodzes uz katru riepu. Turklāt komerctransporta riepas tiek apzīmētas ar diviem slodzes indeksiem, jo lielākiem mikroautobusiem aizmugurē ir divi riepu pāri. Ar lielāko indeksu tiek apzīmēta maksimālā slodze uz vienu riepu, bet ar mazāko- uz divām riepām. Slodzes indekss uz divām riepām ir mazāks, jo, gadījumā ja viena no riepām tiek bojāta vai atsaka darbību, otra spēs izturēt mazāku slodzi. 

Gan slodzes, gan ātruma indeksi ir atrodami uz riepas blakus izmēra rādītājiem. Kā piemēru var ņemt 205/65R16C 107/105R, kur ar 107/105 apzīmē slodzes indeksu. Spriežot pēc zemāk redzamās tabulas, var izecināt, ka šī riepa spēs izturēt 975 kilogramus lielu slodzi, taču ja riepas būs divas- 925kg.

riepu slodzes indeksi

Kā vēl vienu faktoru var pieminēt ātruma indeksu ar kuru apzīmē maksimālo braukšanas ātrumu, ar kādu iesakams pārvietoties pirms riepa sāk bojāties. Ātruma indekss ir atrodams uzreiz pēc slodzes indeksa- 205/65R16C 107/105R, kur R nozīmē, ka ar šādām riepām var droši pārvietoties ar līdz pat 170km/h lielu ātrumu. 

riepu ātruma indeksi

C indeksa riepas dažādās sezonās un braukšanas apstākļos

Lai nodrošinātu maksimālu drošību kravai, šoferim un komerctransportam, MMK Riepu Servisa speciālisti iesaka izvēlēties C indeksa riepas, kas atbilstošas sezonai. Ja ir runa par ekonomiju, savam komerctransportam uzstādot attiecīgo sezonu riepas gan vasarā, gan ziemā, būtiski samazināsies degvielas patēriņš, turklāt riepas būs drošākas un sastapsieties ar mazāk nepatīkamu pārsteigumu. 

Vasaras C indeksa riepas būs krietni ekonomiskākas un klusākas, nekā vissezonas, turklāt tās nodils lēnāk uz sausa ceļa, jo vissezonas riepas ir mīkstākas. Turpretī ziemas komerctransporta riepas daudz labāk veidos saķeri ar sniegu un ledu, būtiski paaugstinot drošības līmeni bargos ziemas apstākļos. Daži modeļi, kā piemēram Goodride SW606 vai Sailun Ice Blazer WST1, ir pieejami ar radzēm un būs ideāli piemēroti piegādēm uz lauku teritorijām, kur ceļi bieži ir netīrīti un apledojuši.

Populārākie C indeksa riepu modeļi

MMK Riepu Centru pieredzējušākie pārdevēji ir ievērojuši, ka komerctransporta īpašnieki priekšroku dod Rotalla RF09, Sunfull SF05, Saiun Commercio VX01 un Goodride H188 modeļiem. Tie savu popularitāti izpelnījiušies, pateicoties neticami labai veiktspējas/cenas attiecībai. Turklāt, modelis būs uzticams gan svelmējoši karstā, gan lietainā vasarā. Ja vēlaties, lai klāt lieliskiem veiktspējas rādītājiem vasarā nāk papildus arī vēl ilgāka kalpotspēja, iesakām izvēlēties Lassa Transway, kas izgatavota no augstas kvalitātes materiāliem.

Ziemas riepu izvēli iesakam balstīt uz sava komerctransporta braukšanas paradumiem. Tas, kā un kādos apstākļos c indeksa riepas tiks lietotas ir vitāli, lai izdarītu pareizo izvēli. 

 

  • Ja komerctransportu plānots eksplautēt pa pilsētas asfaltētajiem ceļiem un Latvijas maģistrālajām šosejām, iesakām izvēlēties Sailun Endure ziemas riepas komerctransportam. Šis modelis savu popularitāti iemantojis, pateicoties lieliskam slodzes sadalījumam, kas to padarīs ilgtspējīgāku, un blīvi protektora blokos izvietoti vairāki tūkstoši lameļu, kas palīdzēs cīņā ar apsnigušām un apledojušām ceļa virsmām. Turklāt, šim modelim piemīt arī zema cena!
  • Gadījumā, ja ziemā nākas stāties pretī netīrītiem lauku ceļiem, Sailun Ice Blazer WST1 būs šim nolūkam izcils cīņasbiedrs! Par salīdzinoši zemu cenu Jūs savam komerctransportam iegūsiet drošu, uzticamu un triecienizturīgu riepu, kas apbruņota ar radzēm! Kā vēl vienu izcilu komerctransporta riepu ar radzēm var minēt Goodride SW608!
  • Arī budžeta klasē atradīsiet teicamus variantus- daudzi komerctransporta īpašnieki izvēlas Sunfull SF-W05 riepas. Šī modeļa izgatavošanā pielietoti vairāki atjautīgi risinājumi, kas to padara par veiktspējīgu komerctransporta ziemas riepu plašam braukšanas apstākļu spektram. Šis modelis ir identisks Ovation WV-03 un HiFly Win-Transit! Vēl viens iecienīts budžeta klases c indeksa riepu modelis ir Antares Grip 20, kuram arī piemīt lieliska cenas/veiktspējas attiecība.
  • Ja vēlaties savu mikroautobusu vai vieglo kravas auto nodrošināt ar augstas kvalitātes ziemas riepām, kas pārliecinoši tiks galā ar jebkādiem braukšanas apstākļiem, iesakam Lassa Wintus 2, Kormoran VanPro Winter un Gislaved riepas. Tās izceļas ar lielisku veiktspēju bargos ziemas apstākļos, augstu kvalitāti, krietni palielinātu triecienizturību un ilglaicīgāku kalpotspēju. 

Secinājumi

Kad esam sapratuši atšķirību starp vieglā auto un komerctransporta riepām, izpētījuši apzīmējumus un iepazinušies ar populārākajiem c indeksa riepu modeļiem, varam droši izsecināt to, ka:

  • Parastās riepas, komectransporta riepu vietā, uzstādīt nav vēlams, jo tās gluži vienkārši netiks galā ar slodzi, deformējoties un apdraudot gan šoferi, gan apkārt esošos!
  • Mācēt nolasīt apzīmējumus, kuri atrodas mikroautobusa riepas sānā, ir prasme, kas noderēs, ņemot vērā kāda apjoma kravas plānots pārvadāt. 
  • Izvēloties komerctransporta riepas, galvenokārt jāņem vērā kā un kādos apstākļos komerctransports tiks eksplautēts! 
  • Lietojot gan vasaras, gan ziemas riepas, būs mazāki degvielas izdevumi, turklāt riepas lēnāk nodils un ilgtermiņā tās būs izdevīgākas par vissezonas komerctransporta riepām!

Pāris ieteikumu

Rezumējot, var droši teikt tā – nevajag baidīties no vārdiem budžeta klases komerctransporta riepas.  Lētas un labas riepas reāli eksistē, tikai jāzina, kuri ir tie veiksmīgie riepu modeļi un kuri ir piemērotākie. Droši brauciet uz MMK riepu centriem – Mūkusalas ielā 72d (tieši blakus Rīga Plaza) vai Biķernieku ielā 121k (800m no Ikea). Pie mums atradīsiet labas c indeksa riepas par ļoti zemām cenām un lielākā daļa vienmēr ir uz vietas. Vairumā gadījumu spējam nodrošināt viszemākās cenas tirgū.

Mums uz vietas ir liela riepu izvēle – vismaz 20 lēti budžeta klases brendi, kā piemēram, Sailun, Sunfull, Goodride, Antares, Triangle riepas, u.c. Tā pat pieejami vismaz 20 vidējās klases brendi, ieskaitot, Hankook, Kormoran, Kumho, Marshal, Cordiant u.c. Nodrošinam arī plašu premium klases riepu klāstu, tai skaitā Michelin, Nokian, Goodyear, Bridgestone utt.

Atšķirībā no parastiem interneta veikaliem, mēs nodrošinām riepu montāžu uz vietas. Atbildam par visu, ko pārdodam un dodam 100% garantiju visām riepām un darbam.
Droši brauciet pie mums – laipni un zinoši pārdevēji palīdzēs atrisināt ikvienu ar riepām vai diskiem radušos jautājumu.
Vēlam visiem vēiksmi un uz tikšanos MMK riepu centros.

MMK komanda!

 

KATEGORIJAS