P. 900-1900
O. 900-1900
T. 900-1900
C. 900-1900
Pk. 900-1900
Se. 900-1600
Sv. Slēgts
P. 900-1900
O. 900-1900
T. 900-1900
C. 900-1900
Pk. 900-1900
Se. 900-1600
Sv. Slēgts

Pasūtījumi internetā

Spiediens riepās Jūsu automašīnai – cik svarīgs tas ir?
  • 4812
  • 0

Spiediens riepās Jūsu automašīnai – cik svarīgs tas ir?

Kāds gaisa spiediens riepās ir nepieciešams, lai auto kalpotu ilgāk un drošāk, kā arī samazinātu degvielas patēriņu un uzlabotu transportlīdzekļa vadāmību? Par to, kā noteikt optimālo riepu spiedienu Jūsu auto, lai justos droši, lasiet turpmāk tekstā. 

Kas attiecas uz spiedienu riepās, kā zināms – kas par daudz, tas par skādi, taču kas par maz, tas arī nav labi. Nav noslēpums, ka ja gaisa spiediens riepās ir parāk mazs, tas izraisa virkni problēmu, sākot ar riepu ātrāku uzkaršanu, kas savukārt paātrina riepu sānu protektoru dilšanu, un beidzot ar palielinātu bremzēšanas ceļa garumu, kas gan rada avāriju riskus. 

Ja spiediens riepās ir pārak augsts, tad arī protektors dilst ātrāk, taču aktuālā problēmzona ir riepas protektora vidusdaļa. Tas var izraisīt automobiļa nestabilitāti veicot pagriezienus. Kā arī – jo lielāks gaisa spiediens riepās, jo riepa pati pa sevi ir cietāka, kas atkal rada diskomfortu braukšanas laikā, tādēļ ka cietas riepas liek izjust katru sīkāko bedri un izcilni uz ceļiem. 

Kāds spiediens riepās būtu pareizs un kā to noteikt? 

Katram automobilim ieteicamais spiediens riepās ir noteikti atšķirīgs un informāciju par to, kāds tad ir normāls spiediens riepās, atrodams tādās vietās:

  • transportlīdzekļa apkopes grāmatiņā,
  • šofera durvju iekšpusē jeb durvju ailē,
  • degvielas bākas vāciņa iekšpusē.

Maksimālais pieļaujamais spiediens, kā to zināt? 

Maksimālais pieļaujamais gaisa spiediens ir norādīts uz riepas sāna. Tas noteikts tādās mērvienībās kā kilopaskālos (kPa), kā arī mārciņās uz kvadrātcollu (psi). 

Spiediens riepās ziemā un vasarā – to galvenās atšķirības 

Spiediens riepās ir būtisks faktors transportlīdzekļa veiktspējas, drošības un degvielas patēriņa efektivitātes saglabāšanā, un tas var atšķirties no ziemas un vasaras temperatūras svārstību dēļ. Šeit ir riepu spiediena skaidrojums abos gadalaikos:

1. Gaisa spiediens riepās ziemā:

Ziemas mēnešos, īpaši vēsākā klimatā, spiedienam riepās ir tendence pazemināties. Šis kritums rodas tāpēc, ka gaiss riepās saraujas, pazeminoties temperatūrai. Ja aukstā laikā riepās ir nepietiekams gaisa spiediens, var rasties vairākas problēmas:

  • Samazināta saķere: zems riepu spiediens var samazināt saķeri uz apledojušiem vai sniegotiem ceļiem, palielinot negadījumu risku.
  • Samazināta degvielas efektivitāte: nepietiekami piepumpētas riepas rada lielāku rites pretestību, kas nozīmē, ka transportlīdzeklim ir jāstrādā vairāk, kā rezultātā samazinās degvielas efektivitāte.
  • Riepu nodilums: nepareizi piepumpētas riepas nolietojas nevienmērīgi, izraisot priekšlaicīgu riepu nodilumu un potenciāli dārgas nomaiņas.

Lai novērstu šīs problēmas, ziemas mēnešos ieteicams regulāri pārbaudīt riepu spiedienu un piepumpēt tās līdz ražotāja ieteiktajam PSI (mārciņas uz kvadrātcollu). Ņemiet vērā, ka šie ieteikumi parasti attiecas uz aukstu riepu spiedienu, tāpēc pārbaudiet tos, kad riepas ir aukstas, lai iegūtu precīzus rādījumus.

2. Gaisa spiediens riepās vasarā:

Vasarā paaugstinoties temperatūrai, gaiss riepās izplešas. Šī paplašināšanās var izraisīt riepu spiediena palielināšanos, iespējams, pārsniedzot ieteicamo PSI. Pārāk piepumpētas riepas karstā laikā var radīt dažādas problēmas:

  • Samazināta saķere: pārāk piepumpētas riepas var samazināt saķeri ar karstu segumu, tādējādi ietekmējot transportlīdzekļa vadāmību un bremzēšanas veiktspēju.
  • Nelīdzens brauciens: Pārāk piepumpētas riepas var padarīt jūsu braukšanas sajūtu skarbāku, jo tās tik efektīvi absorbē ceļa nelīdzenumus un nelīdzenumus.
  • Riepu nodilums: tāpat kā nepietiekami piepumpētas riepas, pārāk piepumpētas riepas var nolietoties nevienmērīgi, samazinot to kalpošanas laiku.

Lai vasarā uzturētu pareizu riepu spiedienu, regulāri pārbaudiet riepu spiedienu un pielāgojiet to pēc vajadzības. Vienmēr skatiet sava transportlīdzekļa īpašnieka rokasgrāmatu vai uzlīmi, kas atrodas vadītāja puses durvju aplodas iekšpusē, lai uzzinātu ražotāja ieteikto riepu spiedienu.

Ieteicamais spiediens riepās 

Vasaras riepām Ziemas riepām Vissezonas riepām
  • Ievērot ražotāja ieteikumus, kas norādīti transportlīdzekļa rokasgrāmatā
  • Parasti no 30 – 35 PSI
  • Ieteicamais spiediens ziemas riepās var būt nedaudz augstāks nekā norādīts automašīnas rokasgrāmatā vasaras vai vissezonas riepām.
  • Ir atļauts pārsniegt pāris PSI. 
  • Ietilpst tajā pašā gaisa spiediena diapazonā kā vasaras riepām.

Kā un cik bieži ir jāpārbauda spiediens riepās? 

Pirms spiediena pārbaudīšanas ir nepieciešams sagatavot riepu spiediena mērītāju, kas pieejams lielākajā daļā automobiļu veikalos, kā arī jāsagatavo piekļuve gaisa kompresoram. Daļa degvielas uzpildes stacijas gan piedāvā gaisa sūkņus. Tālāk attiecīgi atrast ieteicamo riepu spiedienu, kas atrodas transportlīdzekļa rokasgrāmatā vai redzams uz uzlīmes vadītāja durvju iekšpusē. Noteikti pārliecināties par to vai riepas ir aukstas, kas nozīmē, ka ar tām nav braukts vismaz pāris stundas, jo braukšanas laikā riepas uzkarst un tas var radīt neprecīzus rādījumus. 

Cik bieži pārbaudīt spiedienu?

  • Ikmēnesi – ideālā variantā reizi mēnesī. 
  • Pirms gariem braucieniem.
  • Kad notiek temperatūras izmaiņas.
  • Pēc trieciena vai bedres.
  • Riepu nomaiņas un apkopes laikā: kārtējās riepu apkopes laikā, piemēram, riepu nomaiņas laikā, pārbaudiet un noregulējiet riepu spiedienu pēc vajadzības.

Kopsavilkums

Regulāra riepu spiediena pārbaude un uzturēšana ir vienkāršs, bet efektīvs veids, kā nodrošināt savu drošību uz ceļa, uzlabot degvielas efektivitāti un pagarināt riepu kalpošanas laiku.

KATEGORIJAS

izpardoshana slider