LIETOTAS RIEPAS VAI JAUNAS RIEPAS?
  • 8641
  • 0

LIETOTAS RIEPAS VAI JAUNAS RIEPAS?

Ātrā atbilde – JAUNAS RIEPAS! Kādēļ? Tādēļ, ka saimnieciski atbildīgi rēķinot, tas ir izdevīgāk un vissvarīgākais – drošāk kā lietotas riepas!
Šis raksts ir par lētāko riepu izvēles variantu, par to vai ir vērts riskēt un pirkt lietotas ‘’it kā’’ labo brendu riepas vai nē.
Pastāv uzskats, ka labāk pirkt lietotas premium klases Michelin, Bridgestone, Continental, Goodyear, Nokian vai citas augstākās klases riepas,  nevis budžeta klases riepas, kas ražotas, piemēram, Ķīnā.

Lai saprastu vai ir pamats tādam uzskatam, jāsaprot no kurienes rodas lietotas riepas?

Pat materiāli nodrošinātie vācieši nemet ārā labas riepas, tie brauc maksimāli ilgi, kamēr tas ir droši un tikai tad liek jaunas riepas. Uzreiz rodas jautājumi – kur rodas lietotas riepas? Vai vispār ir iespējams iegādāties labas lietotas riepas?
Nolietotās riepas pārsvarā nāk no ārzemēm, kur tās tiek savāktas auto centros, riepu centros, auto kapsētās vai vienkārši ceļmalās. Turīgo valstu autobraucēji dažādu iemeslu dēļ izbrāķē savas riepas. Vai nu tādēļ, ka tās ir pus nodilušas, palikušas vecas vai arī kāda riepa no komplekta ir bijusi bojāta, kā rezultātā īpašnieks nolēmis visas riepas izmest ārā un uzlikt jaunas. Kas pēc būtības ir atbildīgi un pareizi.

Kā lietotas riepas nonāk līdz patērētājam? Vienkārši. Tā ir vesela industrija, kas ar to nodarbojas lietotas riepas vai jaunas riepas– visas izmestās riepas, milzu apjomos, tiek savāktas no neskaitāmiem šrotiem un tiek nogādātas poligonos, tālāk tiek atlasītas nebojātās riepas, kuras tiek sakomplektētas no vienāda modeļa un izmēra riepām. Tas nozīmē, ka vienā komplektā tiek savāktas riepas no vairākām mašīnām. Ko tas nozīmē? To, ka riepas būs dažādi dilušas, dažādi ekspluatētas, tās noteikti būs dažādos laikos un ļoti iespējams, ka atšķirīgās valstīs ražotas. Kopīgs, visticamāk, būs tikai riepu modeļa nosaukums un izmērs –  galvenie parametri pēc kā tās šķiro.

Riepa ārēji izskatās lieliski, tad jau kalpos labi!

Poligonos tās ilgstoši stāv zem klajas debess – lietū, vējā, tiešo saules staru iedarbībā, gan lielos mīnus grādos, gan lielos plus grādos, tas atkarīgs no kuras valsts tās nāk. Šādi uzglabāšanas apstākļi ir sliktākais, kas var būt riepām – mitrums riepas iekšpusē pamazām nokļūst riepu konstrukcijā un bojā tās uzbūvi no iekšpuses. Saules UV stari un vējš kaitē gumijas sastāvam. Tieši šis ir iemesls kāpēc it kā vizuāli labas lietotas riepas bieži vien pēc ilgstošas atrašanās nepiemērotos apstākļos un to uzstādīšanas uz auto, jau pēc dažu nedēļu ekspluatēšanas, sabojājas. Biežākā parādība ir atslāņošanās vai pumpas uz sāniem.

Lietotas riepas, kas tiek ievestas Latvijā pārdošanai, parasti ir 5-10 gadus vecas. Tās ir vai nu pus nobrauktas vai vecas, jeb veca izlaiduma gada. Citiem vārdiem sakot, tās pārsvarā ir riepas, ko turīgās valstīs izbrāķē. Ļoti reti ir sastopamas svaigas un maz brauktas riepas. Ja tādas tomēr parādās, tad cena tirgū būs tuvu jaunām riepām.
Lietotas premium riepas, kas vecākas par 5 un vairāk gadiem, ekspluatētas un glabātas nezināmos apstākļos, būs zaudējušas pusi no labajām īpašībām.

Protams, daudzi grib ietaupīt – bet finālā braukt ar jaunām riepām būs lētāk.

Nekas nav svarīgāks par kvalitatīvu un svaigu gumiju, tādēļ labāk ir braukt ar pilnīgi jaunām, svaigām zināmu brendu budžeta klases riepām, nevis premium klases lietotām riepām. Jaunas budžeta klases riepas noteikti būs drošākas, kalpos ilgāk, maksās tikpat, cik it kā ‘’labas lietotas riepas’’ un tām būs garantija.
Vienīgais izņēmums, kad lietotas riepas varētu būt pieņemama izvēle ir, ja auto brauc, piemēram, tikai pa pilsētu vasaras sezonā un ātrums nepārsniedz 50-60km/h. Šādos apstākļos ar tādām riepām varētu samērā droši pārvietoties. Ziemas apstākļos noteikti nē.

Riski pērkot lietotas riepas: 

lietotas riepas bojātas riepas labak jaunas riepas

Pārāk liels nodilums (lietotām riepām lietderīgākā protektora daļa jau būs krietni nodilusi);
Riepas vecums vidēji no 5-12 gadiem (tik vecas riepas jau būs daļēji izkaltušas, zaudējot lielu daļu no labajām īpašībām);
Riepu komplektā, visticamāk, būs salasītas dažādos laikos un valstīs ražotas riepas;
Sliktos apstākļos glabātas riepas būs sākušas bojāties no iekšpuses (lietotas riepas ārzemēs stāv zem klajas debess nelabvēlīgos apstākļos)
Lietotām riepām gandrīz neviens tirgotājs garantiju nedod. Tas nozīmē, ka iegādātās riepas atpakaļ atdot nevarēsiet, pat tad, ja būs kāds nepamanīts defekts, vai ja riepas kordos ir bojājums, ko uzreiz pamanīt nevarēs, bet tas ātri vien rezultēsies “bumbuļos” uz sāniem. Raksts no ārzemju literatūras.

 

Vai ir vērts riskēt – pirkt lietotas riepas? Vai tas tiešām ir izdevīgāk?

Nebūs izdevīgāk. Kādēļ riskēt ar pus nobrauktām, visticamāk vecām riepām bez garantijas, kas visticamāk maksā tuvu jaunu riepu cenai?
Labāk braukt ar pilnīgi jaunām riepām. Ar tām jūs nobrauksiet vairāk un būs drošāk. Ja ar riepām kaut kas pēkšņi notiks – tām būs rūpnīcas garantija un labos riepu centros jums tās samainīs. Nav obligāti jāpērk dārgo brendu riepas. Ar budžeta riepām droši var braukt ne tikai Latvijas klimatiskajos apstākļos, bez ātrgaitas šosejām, bet arī pa Vācijas autobāņiem. Droši būs arī pa Spānijas sakarsušajiem asfalta segumiem un Skandināvijas kalnu serpentīniem ar ziemeļu klimatam raksturīgajiem laikapstākļiem. Galvenais izvēlēties piemērotāko riepu modeli savām vajadzībām.

Atceramies – no Ķīnas un citu jaunattīstības valstu riepu ražotājiem sen vairs nav jābaidās, ja vien tie ir atzīti riepu ražotāji. Visām riepām, kas nonāk Eiropā ir Eiropas sertifikāti un populārākajiem ražotāju modeļiem ir pat Eiropas prestižāko riepu testētāju top vērtējumi. Video tiek salīdzinātas trīs dažādu kategoriju riepas, kas uzliktas uz vienādām automašīnām un testētas braucot lietus apstākļos, kur mākslīgi tiek izraisīta sānslīde un bremzēšana uz mitra seguma.

Pēc video noskatīšanās varam secināt:

Video skaidri redzams, ka pat vasaras apstākļos braukt ar lietotām riepām nav droši. Pilnīgi noteikti budžeta klases riepas parāda sevi krietni labāk. Turklāt, testam bija pakļautas vislētākās budžeta riepas. Top budžeta riepām kā piemēram, Sailun, Triangle, Sunfull, Kormoran testu rezultāti būtu krietni labāki un pietuvotos premium klasei.
Protams, daudzi grib ietaupīt – bet finālā braukt ar jaunām riepām ir lētāk un galvenais drošāk.
Matemātiski rēķinot, izmaksas pret nobrauktajiem kilometriem jaunām budžeta riepām būs krietni zemākas kā lietotām riepām. Tātad nav ne izdevīgi, ne droši.
Vislabāk riepas ir pirkt riepu centros ar labu reputāciju, tur būs liela riepu izvēle, zinoši speciālisti un galvenais pieejama arī montāža. Tas nozīmē, ka būs garantija un sirds mierīga, ka viss būs kārtībā ar jūsu auto riepām.
Nobeigumā jāpiemin, ka ir daudz labi un pat ļoti labi riepu modeļi gan lētajā jeb budžeta, gan vidējā segmentā ne vienmēr vajag tērēt lielu naudu pērkot pasaulē zināmo brendu riepas.

MMK iesaka!

Pērkot riepas iesakam konsultēties ar MMK speciālistiem, mums riepas ir ikdiena. Mums ir liela pieredze riepu nozarē un mēs zinām, kuras riepas ieteikt klientiem.
Droši sazinieties ar mums – sniegsim profesionālus padomus un piedāvāsim piemērotākās riepas tieši jūsu vajadzībām un iespējām. Pie mums cenas vienmer ir labas.
Kas vēl ir svarīgi. Mēs neesam tikai internetveikals – mums ir reāli riepu veikali, kur vairumu no riepām, ko jūs redzas internetā var aplūkot un iegādāties uz vietas.
MMK riepu centros montāžu veicam uz vietas un atbildam par savu darbu un dodam gan riepām gan darbam 100% garantiju.

Un atceramies – pārbaudām auto riepu stāvokli regulāri – gan spiedienu, gan protektora stāvokli. Tas ir svarīgi. Ja jūs īsti neziniet kā to darīt – droši brauciet pie mums – parādīsim un izskaidrosiem.
Un vēl  – gan vasaras gan ziemas sezonai gatavojamies laicīgi. Jo visus klientus vienlaicīgi apkalpot nav iespējams. Turklāt cenas pirms sezonas ir zemākas un nav garu rindu.
Gaidīsim jūs ciemos abos MMK riepu centros! Atrodamies Biķernieku ielā 121 800m no Ikea un Mūkusalas ielā 72d tieši blakus Rīga Plaza iepirkšanās centram.

KATEGORIJAS